Zabił 17 lat temu został zatrzymany przy okazji innej sprawy

fot Policja Pomorska

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Katowic zatrzymali sprawcę zabójstwa sprzed 17 lat. 

Sławomirowi B. prokurator przedstawił zarzut dokonania zabójstwa z użyciem broni palnej. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W 2000 roku w Oleśnicy na Dolnym Śląsku w tajemniczych okolicznościach zaginął Radosław S. Był on lokalnym przedsiębiorcą prowadzącym drobne interesy. Rodzina zaginionego od pierwszego dnia jego zniknięcia rozpoczęła poszukiwania. Niestety,  zwłoki Radosława S. znaleziono kilka miesięcy później na terenie sąsiedniej gminy. Mężczyzna został zamordowany przy użyciu broni palnej, a jego ciało zostało zakopane w ziemi i przysypane wapnem.

Na co dzień towarzyski Radosław S. w sprawach swoich interesów pozostawał skryty i nieufny. Nawet członkowie najbliższej rodziny nie znali szczegółów związanych z prowadzoną przez niego działalnością, której jednym z elementów było udzielanie pożyczek na wysoki procent. Co znamienne Radosław S. tuż przed swoim zaginięciem zrealizował w banku czek na znaczną kwotę. Pieniędzy tych nigdy nie odnaleziono.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Radosława S. prowadziła Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy. Wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa zostało ono umorzone w 2002 roku.

Sprawa została podjęta w 2016 roku. Prokurator, weryfikując wraz z oficerami CBŚP z Katowic okoliczności ujawnione w toku innego śledztwa, postanowił podjąć umorzone postępowanie.

Przez następnych kilka miesięcy skrupulatnie zbierano dowody w tej sprawie, układając od początku przebieg zdarzeń. Pod uwagę wzięto również okoliczności, które pojawiły się już po umorzeniu pierwszego śledztwa w tej sprawie. Dzięki tym ustaleniom możliwe było wytypowanie sprawcy i przedstawienie mu zarzutu zabójstwa w związku z rozbojem.

Podejrzanym o zbrodnię jest mężczyzna z najbliższego otoczenia ofiary, który w przeszłości pożyczał pieniądze od zamordowanego Radosława S. Zatrzymany po 17 latach od zbrodni Sławomir B. ma obecnie 54 lata i zajmował się drobnym handlem na terenie województwa dolnośląskiego.

Za zarzucany czyn grozi mu nawet kara dożywotniego pozbawieniem wolności.

PK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*