Jest list gończy za „Hossem”

Policja opublikowała w sobotę rano list gończy za Arkadiuszem Łakatoszem, pseudonim „Hoss”. 49-letni mężczyzna jest podejrzany o oszustwa metodą „na wnuczka” na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych.
List gończy wydała w piątek wieczorem Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na podstawie tego dokumentu mężczyzna, w ostatnim czasie przebywający na terenie Poznania, jest poszukiwany przez policję w całym kraju.

Policjanci, którzy mieli doprowadzić Hossa do aresztu śledczego, nie zastali go pod adresem wskazanym w nakazie wydanym przez sąd – podała w piątek policja. W czwartek sąd zdecydował, że podejrzany o wyłudzenia metodą na wnuczka ma trafić do aresztu.

Wielkopolska policja otrzymała z sądu w Warszawie nakaz doprowadzenia Arkadiusza Łakatosza do aresztu śledczego w piątek. – Policjanci starali się zrealizować polecenie sądu. Zjawili się pod adresem wskazanym w nakazie. Podejrzanego nie zastali, a członkowie rodziny nie wiedzą, gdzie on przebywa – poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

HOSS

Funkcjonariusze przekazali te informacje sądowi oraz prokuraturze okręgowej w Warszawie i wystąpili o wydanie za poszukiwanym listu gończego. Późnym popołudniem warszawska prokuratura taki list wydała. – Wydane jest postanowienie w przedmiocie poszukiwania podejrzanego listem gończym – powiedziała prok. Magdalena Sowa z Warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział, że list gończy dotarł do poznańskich policjantów. „Od tej chwili rozpoczynamy poszukiwania tego mężczyzny” – zapowiedział rzecznik wielkopolskiej policji.

W czwartek warszawski sąd okręgowy przychylił się do zażalenia prokuratury na niearesztowanie mężczyzny przez sąd niższej instancji.

Decyzja ta jest nieprawomocna, ale – jak powiedziała w czwartek rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak – wykonalna. Obrona „Hossa” powiedziała zażalenia na to postanowienie.

Sąd II instancji przychylił się do argumentów prokuratury, która wskazywała, że „Hoss” powinien zostać aresztowany. Ocenił, że zebrane dotychczas dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo sprawstwa zarzuconych podejrzanemu czynów. Uznał też, że zachodzą wszystkie procesowe przesłanki uzasadniające areszt: obawa mataczenia, jak i obawa ucieczki lub ukrywania się.

Rzeczniczka sądu podała, że sąd decydując o areszcie, podkreślał, że Arkadiusz Łakatosz nie ma w Polsce stałego miejsca zamieszkania i był już wcześniej poszukiwany listem gończym. Zaznaczyła, że istotne jest też to, iż mężczyzna łamie nałożone na niego postanowienia sądu – miał pięć razy w tygodniu stawiać się na komisariacie, a zgłosił się zaledwie raz.

„Hoss” został zatrzymany na początku lutego na warszawskiej Woli. Według śledczych, mężczyzna jest pomysłodawcą jednej z najpopularniejszych metod oszustw – na tzw. wnuczka i liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się tym procederem. Jej członkowie – jak wynika ze śledztwa – mają na swoich kontach wielomilionowe wyłudzenia; średnio, przy jednorazowych oszustwach, były to kwoty sięgające 40-50 tys. euro.

źródło IAR/Ede

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*