Zbrodnia w stolicy kultury

Autor recenzowanego „Plagiatu” nosi w swojej biografii całkiem spory bagaż literackich doświadczeń i dorobek wydawniczy. Dotychczas znany był miłośnikom dobrej klasycznej muzyki rockowej jako autor bardzo ciekawych biografii zespołu Genesis i muzyków Petera Gabriela, Steva Hacketta oraz Phila Collinsa. Opublikował też powieść „Okrągły przekręt”, w której sensacyjne i korupcyjne wątki przetaczają się po fabularnej scenie tak samo, jak piłka po boisku futbolowym. Kryminał Maurycego Nowakowskiego jest dla autora debiutem gatunkowym. I od razu bardzo udanym i przy tym wyjątkowo niebanalnym.

Oto bowiem Maurycy Nowakowski w „Plagiacie” ciekawie i udanie wplata w intrygę kryminalną tematykę kulturalną, co jest rzadkością w polskim kryminale. Jednocześnie pisarz dotyka żywej tkanki miejskiej. Współczesny Wrocław, europejska stolica kultury, w nagrodzonej powieści przedstawiony zostaje panoramicznie jako miasto „nieoczywiste”, pełne zapętleń i ukrytych konfliktów. Autor dokonuje wnikliwej krytyki – by nie rzec: dekonstrukcji – założeń i praktyki przyjętej przez Wrocław strategii promocji miasta, jako miejsca otwartego na kulturę, inność, dialog międzykulturowy, co nabiera szczególnej wagi w odniesieniu do ostatnich aktów nietolerancji, które miały miejsce w mieście nad Odrą. Śmiało można powiedzieć, że w takiej wizji literackiej Wrocław odgrywa rolę lustra, w którym odbija się współczesna Polska.

Niemniej interesujący wątek recenzowanej powieści, jakże rzadko dobrze poprowadzony w polskiej literaturze, dotyczy życia akademickiego. Ciekawie i żywo sportretowane środowisko uczelniane nabiera przysłowiowych rumieńców podczas lektury, gdy czytelnik odkryje dość czytelne aluzje do konkretnej szkoły. Dzięki temu uczelniane korytarze okazują się miejscem ukrywającym żywych i skrzących emocjami bohaterów, wbrew obiegowym opiniom o nudzie akademickiego żywota.

Na uwagę zasługuje także główny bohater powieści. Jest nim dziennikarz śledczy, Marcin Faron. To nie nowy pomysł w kryminalnym gatunku. Autor proponuje jednak świeże i nowoczesne spojrzenie na zawód dziennikarski. To nie płaska i jednowymiarowa postać, lecz iskrząca ideami i uczuciami osobowość, dla której niezależność i bezkompromisowość jest nie przywilejem, ale nakazem moralnym.

„Plagiat” Maurycego Nowakowskiego, to powieść artystycznie dojrzała, literacko dopracowana, stanowiąca na coraz bogatszym rynku wydawniczym rzecz nowoczesną i wzbogacającą gatunkową epopeje kryminału. To książka, w której przebiegająca ulicami miasta intryga trzyma w napięciu do końca!

Leszek Koźmiński

1 komentarz do Zbrodnia w stolicy kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*